Membrany wstępnego krycia - kiedyś i dziś. Murator 02.2023

Wtorek, 2023-01-31

Po 1990 roku pojawiły się w Polsce ulepszone lub całkiem nowe materiały dachowe, w tym różnego rodzaju folie  budowlane. Pod tym pojęciem kryły się: paroizolacje, wiatroizolacje i folie uszczelniające pokrycia dachów pochyłych, nazwane później foliami wstępnego krycia (w skrócie FWK). Te ostatnie spowodowały najwięcej zmian w sposobie budowania dachów. Zastąpiły one papy układane na deskowaniu, które spełniały funkcję pokryć tymczasowych zapewniających dalszą budowę w okresie długiego (w PRL) oczekiwania na pokrycia zasadnicze.

Folie te w szybkim tempie  zdobywały rynek z uwagi na duże oszczędności związane z ich użyciem. FWK kładło się szybciej a ich koszt był dużo mniejszy od desek, co znacząco obniżało wydatki budujących się. Jednak już pod koniec XX wieku pojawiły się w Polsce membrany wstępnego krycia (w skrócie MWK), które okazały się jeszcze lepszym materiałem spełniającym funkcję uszczelniania pokryć. Dzięki wysokiej paro-przepuszczalności MWK uległa znaczącej poprawie izolacyjność termiczna dachów i budynków, a uproszczony system dachu (rys.) ułatwił wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych. We współczesnym budownictwie membrany wstępnego krycia są masowo stosowane i stale modyfikowane. MWK w latach 90-dziesiątych miały niskie gramatury:  90 – 120 g/m². Natomiast dzisiaj najchętniej stosowane są membrany o większych gramaturach wynoszących:  150 – 220 g/m².

Pisząc o foliach budowlanych trzeba koniecznie wspomnieć o paroizolacjach, które mają niebagatelne znaczenie dla energooszczędności budynków. Ta grupa produktów również stale się rozwija, co zwiększa różnorodność oferty i możliwości doskonalenia konstrukcji dachowych. Tak się złożyło, że paroizlacje były pierwszym produktem firmy Marma Polskie Folie, która powstała ponad 30 lat temu i spopularyzowała tę grupę produktową. Samo słowo „paroizlacja” zostało zastrzeżone przez Marma Polskie Folie. Początkowo paroizolacje były jednowarstwowymi foliami polietylenowymi. Dzisiaj oferta firmy jest już dużo bogatsza, bo pełna wielowarstwowych laminatów. Do najciekawszych z nich należy Vapour Regulator, który umożliwia kontrolę nad parą wodną i ułatwia uzyskanie szczelności powietrznej zewnętrznych przegród budowlanych. Produkcja tej nowoczesnej odmiany paroizoalcji trwa już 15 lat. Marma Polskie Folie od 2001 roku produkuje najwięcej nowości wśród MWK. Membrany z rodziny DACHOWA są wytwarzane w firmie według unikalnej, nowatorskiej technologii polegającej na łączeniu poszczególnych warstw z filmem funkcyjnym bez użycia kleju. Stosowana technologia sprawia, że membrany są wodoodporne i jednocześnie wysoko paro-przepuszczalne. Jedną z wyróżniających się membran jest Ekran Włochaty, który od 2009 roku stale zwiększa swoją popularność, ponieważ łączy w sobie bardzo wysoką paro-przepuszczalność z dużą wytrzymałością mechaniczną. Są to ważne dla MWK cechy, trudne do uzyskania w innych technologiach produkcji.  Ekran Włochaty był jednym z pierwszych określanych mianem ekranów, które tworzą  grupę profesjonalnych membran wstępnego krycia. Warto podkreślić uniwersalność Ekranu Włochatego, który sprawdził się znakomicie na wielu dachach w funkcji warstwy poślizgowo-rozdzielającej układanej pod pokryciami z blach łączonych na rąbki lub zatrzaski. Najnowszą membraną  firmy Marma Polskie Folie jest IDEA 175, z innowacyjnym filmem monolitycznym o bardzo wysokiej paro-przepuszczalności i dużej wytrzymałości mechanicznej oraz elastyczności. Tego typu produkty są przyszłościowe, ponieważ przy mniejszej gramaturze wykazują się większą wytrzymałością mechaniczną, co sprzyja środowisku naturalnemu w dwojaki sposób: zmniejsza zużycie surowców i zwiększa energooszczędność budynków.

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzenia strony dedykowanej produktom dachowym: www.dachowa.com.pl , na której zawarte są wszystkie niezbędne i ciekawe informacje dotyczące MWK, paroizolacji i wiatroizolacji. Szeroki zakres wynika między innymi z tego, że w firmie od 2003 roku prowadzone są badania membran  na modelach dachów w celu określenia optymalnych własności dla tej grupy produktów.

Powrót do listy aktualności