Rola wiatroizolacji. Dlaczego przy budowie fasady wentylowanej konieczna jest wiatroizolacja? Murator 10.2023
Funkcje wiatroizolacji - Ochrona rozwinięta z rolki.
Tam, gdzie ociepla się ścianę i mocuje do niej fasadę wentylowaną - z płyt, desek, paneli, kasetonów - niezbędna jest warstwa wiatroizolacyjna. Wyjaśniamy, jaki produkt jest polecany do układania takiej warstwy.
Dotychczas słowo „wiatroizolacja" dla wielu z nas oznaczało i oznacza materiał zapobiegający powstawaniu przewiewów w przegrodach budowlanych, głównie w ścianach, rzadziej w dachach. W obu tych przegrodach tak nazywane materiały stanowią jednocześnie uszczelnienie elewacji, ściany lub pokrycia dachu przed opadami niesionymi przez wiatr.
Materiał do wiatroizolacji fasad wentylowanych
Do wykonywania wiatroizolacji pod okładziną elewacyjną nie powinny być wykorzystywane dachowe membrany wstępnego krycia (MWK). Mają one bowiem taką budowę, że mogą przekazywać parę wodną w obie strony. Zjawisko przenikania pary do wewnątrz przegród budowlanych nazywa się przenikaniem odwrotnym. Skala tego zjawiska jest dużo większa w ścianach niż w dachach, ponieważ w dachach duży wpływ na zachodzące tam zjawiska cieplno-wilgotnościowe ma naturalny napór pary wodnej ku górze, wywołany unoszeniem się ciepłego powietrza.
Dlatego powstanie efektu przenikania odwrotnego jest dużo bardziej prawdopodobne w ścianach szkieletowych niż na dachach.
Z tego powodu MWK nie są najlepszą osłoną ścian szkieletowych, bo mogą być powodem ich zawilgocenia (szczególnie w ich dolnej części). Najczęściej dotyczy to tych stron budynku szkieletowego, które są mniej ogrzewane przez słońce (strona północna) albo gorzej wentylowane przez wiatr (osłonięte przez inne budynki, drzewa lub wzniesienia terenu). W takich konstrukcjach dużo lepiej sprawdzają się specjalne wiatroizolacje o niskim stopniu paroprzepuszczalności.
Membrana Vapour Regulator
Jako wiatroizolacja sprawdzi się niskoparoprzepuszczalny produkt VAPOUR REGULATOR. Jest on materiałem ograniczającym przepływ pary wodnej i blokującym przepływ powietrza oraz jednocześnie zatrzymującym wodę. Dzięki małej paroprzepuszczalności (Sd = 2m) równie dobrze spełnia funkcję warstwy przewiewoszczelnej w ścianach szkieletowych (jako wiatroizolacja), jak i warstwy osłaniającej przed nadmiarem pary wodnej termoizolację i konstrukcję dachów pochyłych, w których zamontowano wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (rodzaj paroizolacji). Vapour Regulator może być również stosowany jako niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia pod pokryciami leżącymi na łatach.
Szczelność warstwy, jaką tworzy Vapour Regulator w przegrodach budowlanych, ma bardzo duże znaczenie dla energooszczędności całych budynków.
Dzięki Vapour Regulator możemy uzyskać pełną szczelność powietrzną, gdy skleimy jego pasy z murami, kominami, posadzkami.
Zdaniem Experta
K. Patoka - Dlaczego przy budowie fasady wentylowanej konieczna jest wiatroizolacja?
Wiatroizolacjami nazywamy wszystkie materiały stosowane w ścianach zewnętrznych budynków do ich ostony przed skutkami działania czynników atmosferycznych. Gtówne zagrożenie stanowi wiatr, przenoszący oprócz opadów również wilgotne powietrze. Wiatroizolacje stosuje się wszędzie tam, gdzie termoizolacja jest montowana po zewnętrznej stronie ściany. Najbardziej tej osłony potrzebują wszelkiego rodzaju wełny, które z powodu swojej budowy absorbują wilgoć. Warto podkreślić znaczenie powietrza, w którego składzie zawsze jest para wodna. Ten gaz bardzo latwo ulega skropleniu w niskiej temperaturze. Gdy skropliny powstają w welnie, obniżają jej termoizolacyjność. Dodatkowo w czasie silnych wiatrów połączonych z opadami ruchy powietrza przenosza wodę w postaci deszczu lub śniegu przez szpary w elementach elewacyjnych. Zastosowanie wiatroizolacji zdecydowanie zmniejsza ryzyko zawilgocenia izolacji cieplnej, bo eliminuje działanie wiatru. Warto przy tym podkreślić, że jest ona potrzebna nie tylko w przypadku ocieplenia z wełny. Styropian, polistyren XPS, poliuretan też potrzebują wiatroizolacji, ponieważ obniżenie temperatury powoduje kurczenie się plyt powstawanie między nimi szpar. Przez te szpary przepływa powietrze przenoszące ciepło z wnetrza dostarczające wilgoć z atmosfery.
Autor treści - Redakcja "MURATOR"